Automatyczne bramy skrzydłowe i przesuwne – którą wybrać?

Wybór bramy do wjazdu na posesję nie może być podyktowany tylko estetyką. Doskonałym przykładem są bramy skrzydłowe i przesuwne. Chociaż automatyka umożliwia ich otwieranie bez wychodzenia z samochodu, różnice w konstrukcji i sposobie otwierania wymuszają pewne standardy montażowe. W tym artykule znajdziesz informacje, które pomogą ci w wyborze rodzaju bramy.

Bramy skrzydłowe

Jest to tradycyjny rodzaj bram, który mimo upływu czasu nie traci na popularności. Podczas otwierania skrzydła potrzebują odpowiednio dużo miejsca, dlatego nie zawsze można ją zamontować. Zgodnie z prawem nie powinny one otwierać się na zewnątrz. Oznacza to, że między wjazdem na posesję a otworem garażowym musi być przestrzeń, która umożliwi swobodne otwarcie bramy. Jest to zależne od kilku czynników. Odcinek od bramy musi być w miarę równy, by skrzydła swobodnie się poruszały i przy tym nie rysowały się od spodu. Przy krótkim podjeździe przestrzeń na otwarcie może dodatkowo skrócić się przez bramę garażową. Bramy segmentowe i rolowane nie potrzebują zewnętrznego miejsca, lecz bramy uchylne lub rozwierne mogą się zazębiać. Napędy do bram skrzydłowych dobiera się na podstawie wagi i wielkości skrzydła, wymiarów słupa nośnego i kąta otwarcia. Prawidłowa praca systemu automatycznego jest możliwa tylko wtedy, gdy zależności wymiarowe między osią zawiasu a punktem mocowania siłownika pokryją się z zakresem pracy danego siłownika.

Bramy przesuwne

Bramy przesuwne rozwiązują problemy bram skrzydłowych. Ze względu na sposób otwarcia można je stosować niezależnie od długości podjazdu. Skrzydło przesuwa się wzdłuż ogrodzenia, a to oznacza, że z wybranej strony musi być odpowiednio długa wolna przestrzeń. Skrzydło nie może napotkać na swej drodze roślin, kamieni, śmietnika, znacznych nierówności terenu czy innych przeszkód. Przy odpowiedniej przestrzeni bramy przesuwne mogą mieć dowolną szerokość. To jednak wpływa na długość przeciwwagi. Oznacza to, że jeśli brama ma 5 m, to drugie tyle potrzebuje na przeciwwagę, by swobodnie się poruszała. Bramy przesuwne występują w konstrukcjach samonośnych lub przesuwanych na szynie. Szyna nadaje stabilności, jednak trzeba ją co pewien czas czyścić z liści, kamieni czy śniegu. Bramy przesuwne można montować niezależnie od tego, jaki spadek jest na wjeździe. Są one bardziej stabilne przy silnych podmuchach wiatru. Niepogoda może wyrządzić większe szkody w bramach skrzydłowych. Napędy dobiera się na podstawie wagi bramy i intensywności użytkowania. Najlepiej jest go zamontować od razu z bramą, ponieważ z czasem mogą być problemy z doborem.