Dlaczego warto wybrać automatyczny napęd do bramy wjazdowej na posesję?

Automatyczny napęd do bramy wjazdowej wiąże się z wieloma zaletami. Pomimo tego inwestorzy często z niego rezygnują ze względu na dodatkowe koszty zakupu. Wiele osób utrzymuje się w przekonaniu, że lepiej jest najpierw  zainstalować samą bramę, a w razie potrzeby dobrać do niej napęd. Nie do końca jest to słuszne podejście.

Problemy z dobraniem napędu do istniejącej bramy

Główną zaletą zakupu bramy wraz z napędem automatycznym jest to, że otrzymujemy w zestawie pasujący do siebie zestaw. Siłowniki dobiera się na podstawie:

  • rodzaju bramy,
  • wagi,
  • szerokości,
  • szybkości otwierania,
  • liczby cykli.

Montażem automatyki zajmują się profesjonalne firmy instalacyjne posiadające odpowiednie uprawnienia i wiedzę. Dobór siłowników do istniejącej już bramy przeważnie nie jest taki prosty, a w niektórych przypadkach z różnych przyczyn może być niemożliwy lub wymagać będzie wielu kosztownych przeróbek. Bramę garażową wraz z automatycznym napędem najlepiej jest montować na wczesnym etapie budowy domu. Natomiast w przypadku napędów do bram posesyjnych (skrzydłowych lub przesuwnych), które montowane są najczęściej w końcowym etapie inwestycji, należy pamiętać, aby w odpowiednim miejscu podprowadzić instalację elektryczną. Uniknie się wtedy problemów z późniejszym doprowadzeniem zasilania automatyki. Brama wraz z napędem muszą być na bieżąco serwisowane. Pozwoli to na długie i bezawaryjne użytkowanie, a w przyszłości ustrzeże przed problemami wynikającymi ze zużycia, korozji czy uszkodzeń mechanicznych poszczególnych podzespołów.

Komfort niewychodzenia z samochodu

Posiadacze automatycznych bram wiedzą, jak wygodne jest to rozwiązanie. Nie trzeba każdorazowo wychodzić z auta, by otwierać ją przed sobą i zamykać zaraz po wyjechaniu. Szczególnie uciążliwe bywa to podczas intensywnych opadów deszczu. Dodatkowo automatyczną bramę można zamontować w garażu, co jeszcze bardziej usprawni poruszanie się między posesją a ulicą. Za pomocą smartfona lub pilota otwiera się ją nawet z kilkuset metrów, co pozwala skrócić czas oczekiwania na otwarcie do zera. To również wygodne rozwiązanie w przypadku przyjmowania gości. Podczas niepogody można otworzyć bramę z budynku.

Automatyka a bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo w przypadku użytkowania bram z napędem automatycznym jest najwyższym priorytetem. Sprawne i bezpieczne działanie zapewniają różnego rodzaju czujnikifotokomórki i zabezpieczenia krańcowe, dzięki którym w trakcie ruchu brama nie spowoduje uszkodzeń lub kontuzji. W przypadku napotkania przeszkody, lub przekroczenia strefy bezpieczeństwa przez jakiś obiekt (np. przecięcia linii światła fotokomórki, lub listwy bezpieczeństwa) brama powinna natychmiast się zatrzymać lub cofnąć. Istotnym elementem systemu bezpieczeństwa jest również oświetlenie sygnalizacyjne, którego głównym zadaniem jest sygnalizowanie o pracy bramy, lub jej statusie, awarii itp. W przypadku zaniku zasilania bramę należy odblokować ręcznie. Bardzo dobrym wyborem są napędy o zasilaniu bateryjnym 24 V. Dzięki nim w przypadku braku prądu bramę można awaryjnie zamknąć lub otworzyć korzystając z akumulatorów. Współczesne sterowniki są programowane w taki sposób, że zanik energii nie resetuje wprowadzonych ustawień.