Dobieranie siłowników do bramy skrzydłowej – zrób to dobrze

Automatykę do bramy najlepiej jest zakupić wraz z bramą. Pozwoli to uniknąć problemów z dobieraniem siłowników oraz trudności montażowych. Nie oznacza to jednak, że nie da się zamontować systemu automatycznego do istniejącej już bramy. Trzeba przeanalizować jej parametry i porównać je z ofertami dostępnych na rynku zestawów automatycznych.

Długość i ciężar skrzydła

Bramy, o których dzisiaj piszemy, dzielą się na jednoskrzydłowe i dwuskrzydłowe. Otwarcie jednego skrzydła nie jest tak skomplikowane, jak jednoczesne otwieranie obu skrzydeł. Dlatego właśnie napędy w obu tych przypadkach różnią się od siebie. Przy wyborze siłowników trzeba sprawdzić, jak dużą długość skrzydła są w stanie obsłużyć.  Najpopularniejsze są siłowniki do bram dwuskrzydłowych ze względu na dużą popularność takich bram oraz wygodę użytkowania. Bramy jednoskrzydłowe przeważnie są dłuższe i dlatego potrzebują więcej energii na otwarcie. Najlepiej jest dobierać siłowniki o większym zakresie niż brama, by nie doszło do zniszczenia przy dodatkowym obciążeniu wiatru. Drugim istotnym parametrem jest ciężar skrzydła. Każdy siłownik zawiera informację dotyczącą maksymalnego obciążenia. Tak jak w przypadku długości bramy,  siłownik dobiera się z zapasem mocy, dopasowany do bram cięższych o około 20%. Dzięki temu, automat będzie pracował płynnie nawet w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych i zapobiegnie to niektórym uszkodzeniom automatyki.

Inne parametry

Wybór napędu powinien uwzględniać także częstotliwość użytkowania. Na zamkniętych osiedlach czy w niektórych obiektach przemysłowych brama będzie znacznie częściej używana niż w domu jednorodzinnym. Na wybór określonego zestawu automatycznego wpływ ma także szerokość słupka. Inne rozwiązania są dla słupków wąskich, a inne dla szerokich. Szerokie słupki mające zawias w dużej odległości od krawędzi z przytwierdzonym mocowaniem siłownika przeważnie potrzebują dłuższych siłowników. W przeciwnym wypadku brama nie otworzy się do końca lub nie będzie się zamykać. Kolejnym ważnym parametrem jest kąt otwarcia bramy. Im jest większy, tym dłuższy powinien być siłownik. Należy także zwrócić uwagę na kąt pomiędzy osią wzdłużną siłownika a płaszczyzną skrzydła bramy. Siłownik powinien być pod jak największym kątem do bramy. Zwiększy to jego wydajność i tym samym przedłuży żywotność.

W niektórych przypadkach założenie siłownika jest bardzo trudne lub niemożliwe. W ofercie Motorline można znaleźć alternatywne rozwiązanie tego problemu. Jest nim bardzo skuteczny napęd do montażu podziemnego. Doskonale sprawdza się w bramach jedno- i dwuskrzydłowych, a do tego jest praktycznie niewidoczny ze względu na montaż pod podstawą skrzydła bramy. Należy pamiętać, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem przy doborze napędu do bram skrzydłowych jest skorzystanie z usług firmy instalatorskiej, która dobierze odpowiedni osprzęt i właściwie go zamontuje.