Fotokomórki – czy warto je montować przy bramach automatycznych?

Inwestycja w bramę ma na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa domownikom, utrudnienie dostępu niepożądanym gościom czy ochronę mienia. Z uwagi na tak ważne funkcje warto zastosować takie rozwiązania, które znacząco poprawią  jakość działania bramy. Mowa tutaj na przykład o fotokomórkach, w które można wyposażyć bramy automatyczne. Na czym polega zasada ich działania i czy warto je zamontować?

Czym są i jak działają fotokomórki? 

Fotokomórki można instalować w napędach bram skrzydłowych, przesuwnych i garażowych. Mają one prostą budowę, ponieważ składają się z nadajnika (płytka elektroniczna z wbudowaną diodą nadawczą) i odbiornika (element światłoczuły, nadajnik, przekaźnik i opcjonalnie styki normalnie otwarte). Zadaniem fotokomórki jest blokowanie ruchu bramy w sytuacjach, w których w świetle znajduje się jakiś obiekt.

W przypadku bram dwuskrzydłowych warto zamontować jedną komórkę przed bramą oraz w świetle bramy. Urządzenie działa dzięki wiązce światła, która jest emitowana z nadajnika w kierunku odbiornika. Fotokomórki dzielą się na stałe i obrotowe do 180 stopni, a także na zwykłe i refleksyjne. Te drugie znajdują zastosowanie szczególnie w miejscach, w których brakuje przewodów albo trudno jest je doprowadzić.

Dlaczego warto montować fotokomórki? 

Budowa i sposób działania fotokomórek jest prosta, a jednocześnie pozwala na zapewnienie bezpieczeństwa. Dzięki temu, że po pojawieniu się przeszkody przerywającej światło, system jest w stanie automatycznie ją wykryć, a następnie przesłać informację do centrali. Takie rozwiązanie sprawia, że na teren posesji nie wjadą niepożądani goście, a do tego właściciel może natychmiastowo zareagować w przypadku pojawienia się zagrożenia.

Inwestycja w fotokomórki ma też inne zalety. Automatyczne bramy są otwierane z coraz większą prędkością. W praktyce oznacza to, że istnieje ryzyko uderzenia w przeszkodę z większą siłą. Instalacja fotokomórek eliminuje ryzyko uderzenia bramy w samochód oraz zniszczenia go, na przykład przez porysowanie karoserii. Taka instalacja zapewnia bezpieczeństwo nie tylko pojazdom, ale również osobom, które mogą znaleźć się blisko bramy podczas jej otwierania czy zamykania.