Otwieranie bramy smartfonem – nowoczesna alternatywa dla pilotów do bram

Współczesne smartfony umożliwiają nam coraz więcej – pozwalają na robienie zakupów online, przechodzenie przez bramki na lotnisku, otwieranie paczkomatów i wiele innych czynności. Takie działania wymagają nie tylko napisania odpowiednich aplikacji dla smartfonów, ale dostosowanie urządzeń do współpracy z nimi za pomocą popularnych ostatnio technologii takich jak WIFI, GSM, Bluetooth czy RFID. 

Nowością, jaka pojawiła się na rynku, są bramy otwierane smartfonem. Dzięki nim nie musimy gorączkowo poszukiwać kluczy ani pilota do bramy, kiedy musimy szybko wyruszyć z domu. Podobna sytuacja może mieć miejsce, kiedy zmęczeni wracamy z trasy i marzymy, by szybko dostać się do ciepłej wanny. Pilot do bramy zwykle wtedy tajemniczo znika, podczas gdy smartfon zawsze leży na swoim stojaku. To właśnie nasz codzienny smartfon, który zawsze mamy pod ręką, już dzisiaj w zupełności wystarczy do otwarcia bramy, a nawet umożliwi nam korzystanie z dodatkowych funkcji.

Jak to działa?

Sterowanie bramą możliwe jest przy użyciu tradycyjnego telefonu i technologii GSM, jednak dużo więcej możliwości daje nam smartfon, który może korzystać z popularnego WIFI. Potrzebna jest do tego specjalna aplikacja i system automatyki do bramy, do którego trzeba podłączyć specjalny sterownik.
System GSM stosowany jest najczęściej w przypadku wspólnot mieszkaniowych. Użytkownicy nie muszą mieć pilota, wystarczy, że ich numery telefonów będą dodane do listy osób uprawnionych. Aby otworzyć bramę, trzeba zadzwonić na specjalny numer (a właściwie tylko puścić strzałkę, czyli poczekać na 1 sygnał – takie połączenie jest więc bezpłatne).
W przypadku jednorodzinnych domów częściej stosowanym rozwiązaniem jest WIFI, do którego potrzebny jest jedynie Internet. Dzięki temu systemowi można sterować bramą z dowolnego miejsca na świecie. Aplikacja umożliwia nie tylko otwieranie bramy, ale też:
• informacje o statusie bramy (otwarta, zamknięta);
• zablokowanie wejścia;
• sprawdzenie, czy podczas naszej nieobecności nikt nie próbował się dostać do środka.
Niektóre systemy umożliwiają także symulowanie obecności domowników lub sterować podlewania ogrodu. W zależności od użytego oprogramowania i kompatybilności urządzeń domowych dzięki WIFI możemy korzystać z wielu ciekawych funkcji także na odległość, o ile mamy dostęp do Internetu.