Szlabany parkingowe – jak działają i dlaczego są tak popularne?

W celu kontroli i ograniczenia dostępu na teren parkingu nieupoważnionym pojazdom wykorzystywane są rozmaite zabezpieczenia. Jednym z popularniejszych są szlabany parkingowe. Możemy je spotkać w wielu miejscach, między innymi przy wjazdach na tereny firm czy instytucji publicznych, na lotniskach oraz na osiedlach mieszkaniowych. Jak działają i z czego wynika popularność szlabanów parkingowych?

Jak są zbudowane i jak działają szlabany parkingowe? 

Na popularność szlabanów wpływa przede wszystkim ich trwałość. Najczęściej są wykonane ze stali i aluminium, i pokryte farbą poliestrową oraz wyposażone w oświetlenie LED i naklejki odblaskowe. Automatyczne szlabany mogą być zasilane na dwa sposoby. Najpopularniejsze są elektromechaniczne szlabany parkingowe, których ramię unosi się dzięki pracy elektrycznego silnika. Może być on zasilany prądem stałym (24 V) albo prądem zmiennym (230 V).

Natomiast szlabany hydrauliczne działają dzięki siłownikowi hydraulicznemu, który jest napędzany przez pompę z olejem hydraulicznym. Wybierając szlaban, warto zwrócić uwagę na to, jaka będzie intensywność jego pracy. Jeżeli urządzenie będzie każdego dnia wykonywało po kilkanaście tysięcy cykli, warto w nie zainwestować więcej niż w szlaban, którego praca ograniczy się do kilkudziesięciu czy kilkuset cykli na dobę.

Z czego wynika popularność szlabanów parkingowych? 

Do codziennej pracy wielu firm, instytucji publicznej czy funkcjonowania parkingów na osiedlach niezbędne jest zastosowanie skutecznych zabezpieczeń. Przedsiębiorcy czy zarządcy osiedli zwykle decydują się na szlabany parkingowe z uwagi na uniwersalność tych urządzeń oraz mnogość zalet, która płynie z użytkowania ich.

Szybkość działania szlabanów to jedno z decydujących kryteriów wyboru zabezpieczenia, które jest bardzo często wykorzystywane każdego dnia – nowoczesne szlabany podnoszą się w mniej niż sekundę. Co więcej, szlabany parkingowe są na tyle uniwersalne, że mogą być wykorzystywane zarówno na osiedlowych parkingach, jak i w miejscach, w których wymagana jest opłata za wjazd na parking, ponieważ można je wyposażyć w urządzenie do poboru opłat.