Tripody – elementy zaporowe w kontroli dostępu

Kontrolowanie ruchu zwykle kojarzone jest przede wszystkim ze szlabanami elektromechanicznymi czy parkingowymi, które mają ograniczyć wjazd niepożądanych pojazdów na teren parkingu czy siedziby firmy. Warto jednak pamiętać, że kontrola ruchu często okazuje się niezbędna również w przypadku pieszych. W tym celu wykorzystywane są między innymi tripody, czyli elementy zaporowe do kontroli dostępu. Czym się charakteryzują i gdzie najczęściej są wykorzystywane?

Jak działają tripody? 

Możemy wyróżnić wiele miejsc, w których kontrola ruchu pieszych wpływa na bezpieczeństwo czy wygodę. Często zdarza się tak, że są tam stosowane tripody, które są też nazywane kołowrotami. Urządzenia są najczęściej wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która jest dodatkowo zabezpieczona przed uszkodzeniami. Zwykle stanowią część szerszego systemu kontroli dostępu, co w praktyce oznacza, że ramiona się odblokowują i pozwalają na przejście na przykład po skasowaniu biletu czy przyłożeniu karty dostępu.

Tripody podobnie jak szlabany elektromechaniczne mają na celu ograniczenie dostępu osobom nieupoważnionym. Co ważne, w przypadku sytuacji awaryjnych, czyli braku dostępu do prądu można uruchomić system zabezpieczający, który powoduje zwolnienie ramion i możliwość swobodnego przejścia pieszych bez tamowania ruchu.

Gdzie najczęściej są wykorzystywane tripody? 

Zastosowanie elementów zaporowych do kontroli dostępu jest niezwykle szerokie. Tripody są wykorzystywane wszędzie tam, gdzie występuje większe natężenie ruchu, przy czym konieczna jest weryfikacja danej osoby. Najbardziej charakterystycznym miejscem, w którym można je zauważyć, są stacje metra, na których sprawdzane jest, czy pasażerowie mają przy sobie ważny bilet.

Są też wykorzystywane na lotniskach, gdzie umożliwiają samodzielne zeskanowanie paszportu, co rozluźnia tradycyjną odprawę. Oprócz tego tripody świetnie sprawdzają się też w zakładach pracy, ponieważ ułatwiają kontrolę czasu wejścia i wyjścia pracowników, a do tego uniemożliwiają wejście na teren zakładu osobom nieupoważnionym.