Zalety bram szybkorolowanych w automatyce przemysłowej i garażowej

Podczas podejmowania decyzji o wyborze i zakupie odpowiedniej bramy, klienci kierują się przede wszystkim jej parametrami, funkcjonalnością, a także estetyką produktów. Pod tym względem w ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem cieszą się bramy szybkolorowane, które odznaczają się wyjątkową szybkością i sprawnością działania, a także wysoką trwałością konstrukcji. Zalety szybkobieżnych bram,  które występują w różnych wersjach konstrukcyjnych: zwijanych, składanych, czy roletowych, dostrzegają i doceniają inwestorzy, zarówno w sektorze przemysłowym jak i prywatnym. Zwłaszcza gdy nie dysponują przestrzenią pozwalającą na zamontowanie równie popularnych bram segmentowych lub warunki logistyczne wymagają stosowania bram, które szybko otwierają się i zamykają.

Funkcjonalność bram szybkorolowanych

Obiekty przemysłowe muszą być odpowiednio przystosowane, aby optymalnie spełniać swoje funkcje. Niezwykle istotnym elementem takiego przystosowania są bramy, zarówno te zewnętrzne jak i wewnątrz pomieszczeń. Powinny być lekkie, wytrzymałe i funkcjonalne, zapewniając optymalne warunki podczas przejazdów w ciągach logistycznych i produkcyjnych. Ze względu na te cechy coraz częściej w obiektach przemysłowych instaluje się bramy szybkobieżne rolowane, które wypierają starsze typy bram. Są rozwiązaniem wszechstronnym, można je instalować zarówno w nowych zakładach przemysłowych jak i już istniejących. Dzięki swojej konstrukcji zajmują mało miejsca w otworach przejazdów. Jest to niezwykle istotne w przypadku hal, po których poruszają się dźwigi czy wózki widłowe, lub instalowane są różne urządzenia produkcyjne. Tego typu bramy są również optymalnym wyborem w miejscu, gdzie podjazd do hali jest dość krótki lub prowadzi wprost na ulicę. Skrzydło bramy nie ogranicza wtedy pola manewru dla samochodów, co jest istotne zwłaszcza w przypadku dużych aut ciężarowych.

Konstrukcja i działanie bram szybkorolowanych

Nazewnictwo tego typu bram wynika ze specyfiki ich konstrukcji.  Płaszcz bramy wykonany jest z elastycznego i zbrojonego PCV odpornego na działanie wiatru, wody oraz niewielkie uszkodzenia. W przypadku dużego narażenia na częstą możliwość wjazdu w kurtynę bramy np. wózków widłowych, montuje się bramy z systemem samonaprawialnym. Do wielkogabarytowych otworów stosuje się głównie bramy składane. W halach ogrzewanych powszechne jest stosowanie podwójnych poszyć bram ocieplonych.

Podczas otwierania płaszcz bramy prowadzony jest po specjalnych pionowych szynach przymocowanych do ościeżnic i nawija się na wał nawojowy. W prowadnicach osadzone są specjalne uszczelki szczotkowe, które zapewniają szczelność i tłumią dźwięki powodowane pracą bramy. W przypadku szerokich wjazdów narażonych na silne działanie wiatru, płaszcz bramy usztywnia się dodatkowym profilem mocowanym w prowadnicach.  Specyficzna konstrukcja tego typu bram wpływa na ich wysoką wytrzymałość i trwałość, a także znacznie minimalizuje wymagania montażowe, co jest zdecydowanie dużą zaletą bram szybkorolowanych.

Kolejną istotną zaletą jest szybkość działania tego typu bram. Otwory bramowe zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów, powinny pozostawać otwarte przez jak najkrótszy czas. Tradycyjne bramy pracują stosunkowo powoli, co przekłada się na znaczne straty energii w budynkach. Dzięki dużej prędkości otwierania i zamykania bram rolowanych znacznie przyspiesza się przepływ zasobów, oszczędza czas i ogranicza przepływ powietrza, co wpływa na zminimalizowanie strat energii.

Zalety bram szybkorolowanych w automatyce garażowej

Popularność bram szybkorolowanych rośnie również przy zastosowaniach garażowych. Sposób połączenia profili bramy sprawia, że nawijanie ich na wał umieszczony w kasecie nawojowej przebiega bardzo sprawnie, a obsługa bramy jest równie wygodna jak konstrukcji segmentowych. Kasetę montowaną nad wjazdem do garażu można zainstalować zarówno wewnątrz jak i na zewnętrznej ścianie garażu. Dzięki temu zyskuje się więcej miejsca w samym garażu, co jest pomocne, gdy garaż służy także jako magazyn czy też mały warsztat. Konstrukcja pozwala na zaoszczędzenie cennej przestrzeni, zajmowanej w przypadku montażu bram segmentowych. Wrota nie zabierają przestrzeni również przed wjazdem do garażu, co podnosi komfort użytkowania. Dzięki temu jest to doskonałe rozwiązanie w domach segmentowych, czy też usytuowanych na niewielkich miejskich działkach. Dodatkowym atutem tego typu bram jest możliwość ich instalacji w przypadku niskich nadproży, a także niezależnie od ich kształtów (także, gdy przyjmują one formę łuku).

Można śmiało stwierdzić, że obecnie szybkie bramy rolowane to najlepsze rozwiązanie dla przemysłu, atrakcyjne również dla prywatnych użytkowników. Tego typu konstrukcje nie mają sobie równych, jeśli chodzi o szybkość działania, żywotność, niezawodność, bezpieczeństwo, obniżenie kosztów własnych oraz intensywność pracy. Ich wydajność szacuje się nawet w milionach cykli, co jest nieosiągalne w przypadku innych typów bram. Użytkownicy bardzo chwalą je za wysoki komfort użytkowania, solidność konstrukcji, oszczędność miejsca, a także estetykę. Warto jedynie pamiętać, że montaż powinien być wykonany przez profesjonalistów, co zapewni jej bezproblemowe działanie przez wiele lat. Bez tego, nawet najwyższej klasy produkt dostarczony przez renomowanego producenta bram szybkorolowanych może nie działać prawidłowo.